Współpraca

niedziela, 18 maja 2014

Mieszkańcy łaki- dywanowa gra interaktywna

Tak jak obiecywałam na fejsbukowym FP, chcę Wam dziś zaprezentować nową formę gry planszowej.
Powstała ona w oparciu o planszówkę stworzoną przeze mnie na studiach, choć została na potrzeby tej zabawy nieco zmodyfikowana.


Gra jest interaktywna, a więc biorą w niej udział sami gracze, którzy na czas zabawa zamieniają się w pionki.
Planszę do gry stanowi dywan i krążki na nim ułożone. Na obwodzie koła ułożonego z krążków, znajdują się 4 ścieżki prowadzące do środka koła. Środek koła to Meta, zaś każda ścieżka, to baza przypisana danej drużynie ( drużyny rozpoznaje się po kolorach krążków, które prowadzą do wnętrza koła), a krążki ścieżek, znajdujące się na obwodzie koła, to Start. Zatem każda drużyna rozpoczyna grę w innym miejscu i porusza się w prawą stronę.

Na krążkach, znajdujących się przy ścieżkach, ustawiają się pierwsi gracze. Każdy z nich, po kolei, rzuca kostką i przesuwa się o tyle pół w prawą stronę, ile oczek wyrzuci kostka. Każdy z graczy zatrzymuje się na  polu do którego doprowadził go rzut kostką i jego zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie, znajdujące się pod obręczą krążka. Za każdą dobrze udzieloną odpowiedź, gracz otrzymuje klocek w kolorze drużyny, stanowiący punkt. Gdy już wszyscy gracze z pierwszej tury wykonali swoje rzuty, druga tura graczy poszczególnych drużyn znajduje się w stanie gotowości. Gdyż, będą oni musieli rzucić kostką i zająć miejsce swojego kolegi z drużyny i od tego miejsca przesunąć się w prawą stronę o tyle pół, ile kropek widnieje na ścianie kostki. Gdy już gracze z poszczególnych drużyn okrążą całe koło (zmieniając się przy każdym  rzucie kostką) i wylądują na krążku wyjściowym ( Start), wtedy też przesuwają się po ścieżce prowadzącej do wnętrza koła ( . Każdy kto dojdzie do wnętrza koła - Mety( na zdjęciu- jest to puste pole, bez krążków), kończy grę wraz z resztą członków swojej drużyny, zabiera zdobyte za udzieleniu poprawnych odpowiedzi, punkty i siada do stolika w celu przeliczenia punktów.
Gra dobiega końca, gdy wszystkie drużyny okrążą koło i dostaną się po swoich ścieżkach do jego wnętrza.
Następnie dochodzi do porównania liczby punktów wszystkich drużyn i wyłonienia zwycięzcy.

Mam nadzieję, że moje wyjaśnienie zasad gry jest w miarę klarowne, choć zdaję sobie sprawę, że nieco zagmatwane ;) 


Okazało się, że dzieci świetnie poradziły sobie z przyswojeniem zasad gry oraz z udzielaniem odpowiedzi na pytania :) Dzięki temu, trzy drużyny zdobyły taką samą ilość punktów, a czwarta, miała tylko o 1 pkt. mniej :)

1 komentarz: