Współpraca

niedziela, 29 października 2023

Katowice - stolica Górnego Śląska

 

 Stolicą Ślaska są Katowice,
gdy tam się zjawiam pierwsze co widzę,
to wielki Spodek między blokami.
Czyżby przyleciał tu z kosmitami?

Agata Bober 

 W związku z tym, że ruszamy z kolejnym, autorskim programem naszego przedszkola, dotyczącym naszej małej ojczyzny - Śląska, postanowiłam podzielić się z Wami konspektem, który przygotowałam na pierwsze zajęcia, dotyczące Katowic.

Jednocześnie, będzie on początkiem cyklu "Miasta", który obejmować będzie wpisy właśnie dotyczące rożnych miast Polski, a o które prosiliście w ankiecie, jaką opublikowałam na FB bloga.

Do tego, swoim poetyckim dziełem podzieliła się ze mną koleżanka, która z racji braku jakiejkolwiek literatury dla dzieci, związanej z poznawanym miastem, napisała praktycznie na kolanie :D

Dzięki Moniu za to, że mogę Twoją pracą dzielić się na blogu <3

Nie przedłużając, zaczynajmy :)

Ps. Konspekt można realizować przez kilka dni lub wybrać tylko te aktywności, które najbardziej przypadną Wam do gustu :) 

Przebieg zajęć

Przed zajęciami N-l przykleja w rożnych miejscach sali zdjęcia zamieszczone w tym poście. Kolejno, odwiedzamy je, poznajemy, dostając się do nich rożnymi rodzajami transportu.

 1. "Stolica regionu" - słuchanie wiersza M. Czoik-Nowickiej.


Katowice to stolica województwa śląskiego.
W tym mieście, każdy znajdzie coś interesującego.
Liczne muzea, teatry, galerie sztuki i kina,
w tych miejscach, się spotkanie z kulturą zaczyna.
Jest też Filharmonia Śląska, w całej Polsce znana.
Usłyszany w niej koncert jest ucztą dla melomana.
W mieście działają kopalnie, w których górnicy pracują.
I jak to się godo na Śląsku, - wyngiel fedrujom. ( wydobywają węgiel).
Ta stolica regionu, zachwyca pięknem przyrody.
Każdy odpocznie od zgiełku w lesie lub nad brzegiem wody.
Wszyscy, którzy chociaż raz w naszych Katowicach byli,
pewnie coś pięknego lub ciekawego zobaczyli.

Rozmowa nt. wiersza:

- Jakie ważne i interesujące miejsca Katowic, zostały przedstawione w wierszu?

A o kolejnych ciekawych miejscach Katowic dowiecie się z wycieczki, na która Was zapraszam!

2. "Jedziemy na wycieczkę"- zabawa ruchowa do piosenki

Mieszkańcy Śląska, mogą skorzystać z komunikacji miejskiej i pojechać autobusem :)

Natomiast przybyszy z innych zakątków naszego kraju, zapraszamy do pociągu :)


3. "Spacerkiem pod Spodek" - zabawa ruchowa w parach

Dzieci dobierają się w pary i ustawiają jak do wyjścia na spacer. Przechadzają się chwilę po sali za nauczycielem, który zaprowadza ich do pierwszego przystanku wycieczki. 

4. "Spodek - czy wylądowali tu kosmici?" 

- Spodek to hala w której odbywają się różne koncerty, występy i wydarzenia sportowe. 

- Ale czy on Wam czasem czegoś nie przypomina? 

- Tak, wygląda jak UFO, czyli latający pojazd ufoludków.

- Jak myślicie, czy kosmici faktycznie przylecieli do Katowic? Jeśli myślicie, że nie, to zobaczcie to!

Prezentacja filmiku edukacyjnego


Rozmowa na temat obejrzanego filmiku. Przypomnienie zasad dbania o porządek w mieście i konieczności segregacji śmieci.

5. "Ufoludki" - zabawa ruchowo-naśladowcza do piosenki


6. "Rowerami po kukurydze" - zabawa ruchowa.

Z racji tego, że Katowice są miastem z licznymi ścieżkami rowerowymi, a także stanowiskami do wypożyczenia rowerów miejskich, zapraszamy do wspólnej przejażdżki na Osiedle tysiąclecia, gdzie rosną betonowe kukurydze!

Dz. naśladują jazdę na rowerze do piosenki. N-l w odpowiednim momencie komunikuje, że muszą jechać za nim, by dojechać do kolejnego miejsca na trasie wycieczki.

7. "Katowice uprawiają kukurydze?

Kukurydze – wieżowce mieszkaniowe położone w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia, naprzeciwko Parku Śląskiego, przy ulicy Zawiszy Czarnego.

Kukurydze są najwyższymi budynkami mieszkalnymi w Katowicach. Budynki mają charakterystyczny kształt kolby kukurydzy, ponieważ balkony mieszkań mają kolisty kształt. (za Wikipedia)

Źródło: Wikipedia

8. "Spacerkiem na stadion" - zabawa ruchowa w parach

Dzieci dobierają się w pary i ustawiają jak do wyjścia na spacer. Przechadzają się chwilę po sali za nauczycielem, który zaprowadza ich do kolejnego przystanku wycieczki. 


 Katowice, jak każde miasto, mają swój klub sportowy. W GKS Katowice piłkarze trenują i rozgrywają mecze jeszcze na starym stadionie, jednak już w przyszłym roku będą zmieniać siedzibę klubu. Tak wygląda aktualnie stan budowanego, nowego stadionu gieksy.

9. "Być jak Świerczewski" - zabawa kopna.

Najpopularniejszym piłkarzem, pochodzącym z GKS Katowice, a grającym w reprezentacji Polski, jest Piotr Świerczewski. I mimo, że jest to już nieaktywny zawodnik, to znany jest wśród kibiców piłki nożnej. Dlatego teraz zamienimy się na chwil kilka w piłkarzy i poćwiczyć strzelanie goli.

N-l rozkłada bramki (mogą to być dwa krzesła przy ścianie osłoniętej materacem), a dzieci kolejno kopią piłkę do pustej bramki. Jeśli dopisuje pogoda, można rozegrać mecz na podwórku :)

Źródło: Wikipedia

10. "Tramwajem na Nikisz" - zabawa ruchowa.

*Proszę nie oceniać - to jedyna piosenka, jaką o tramwaju znalazłam:)

11. "Domy z czerwonych cegieł" - zapoznanie z dzielnicą Nikiszowiec.

Cała historię dotyczącą Nikisza znajdziecie TUTAJ  Ja skupię się jedynie na bardzo krótkiej wzmiance. 

Dawniej, dla pracowników hut i kopalń, właściciele budowali osiedla pracownicze, czyli osiedla na których mieszkali np. górnicy. Jednym z takich właśnie osiedli jest Nikisz, którego budynki wzniesione zostały z czerwonej cegły, a na których widać liczne ozdoby i malunki.

Nikiszowiec jest najbardziej znanym osiedlem robotniczym w Polsce.


 Źródło: Wikipedia

12. "Ceglany dom" - współpraca w grupie

Dz. otrzymują tekturowe prostokąty. Kolorują je na czerwono, po czym wspólnie układają z nich dom/budynek i pozują do pamiątkowej fotografii.

 

13. "Hulajnoga nad Rawę"- zabawa z tackami do piosenki

W Katowicach można znaleźć mnóstwo miejskich hulajnóg do wypożyczenia, dlatego zapraszam do wspólnej przejażdżki nad rzekę Rawę!

Dz. otrzymują małe, plastikowe lub papierowe tacki. Jedną nogę kładą na niej, a drugą odpychają się na dywanie, jakby jechały na hulajnodze.

14. "Bulwar nad Rawą"

Usiądźcie proszę i odpocznijcie. Sporo atrakcji i aktywności już za nami. Złapmy na chwilę oddech i popatrzmy na te dość dziwną rzekę.

- nauczyciel rozkłada kocyki, na których siadają dzieci na przeciw obrazków.

W porównaniu do innych, które znamy lub które widzieliśmy, ta rzeka praktycznie na całej swojej długości ma betonowe koryto. Oprócz tego, w samej rzece znajduje się zaledwie odrobina czystej wody, a cała reszta to ścieki. 

Ale tak nie było zawsze. W czasach, kiedy w Katowicach nie było jeszcze tylu kopalń i hut, rzeka Rawa przepływała szerokim i czystym nurtem przez centrum miasta.

Źródło: Wikipedia


15. "Taksówką na lotnisko" - zabawa z krążkami do piosenki


N-l wybiera kierowców. Wręcza im krążki. Podczas refrenu piosenki, taksówkarze jeżdżą po ulicy (dywanie), a pozostałe dzieci poruszają się po jego obwodzie. Podczas trwania zwrotki, taksówka się zatrzymuje i wsiadają do niej pasażerowie (za każdym razem, gdy taksówka się zatrzymuje, może wsiąść jeden pasażer). Pasażerowie chwytają jedna ręką taksówkarza za ramię i "jeżdżą" z nim podczas trwania refrenu. Za kolejnym razem, drugie dziecko łapie jedną ręką za drugie, wolne ramie taksówkarza, a kolejni pasażerowie, łapią za ramiona kolegów przed sobą.


 16. "Katowice-Pyrzowice"

Lotnisko powstało w miejscu dawnego, założonego przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego. Pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz pod względem liczby operacji lotniczych znajduje się na czwartym miejscu wśród polskich portów lotniczych.

Skoro już jesteśmy w takim fantastycznym miejscu, to co powiecie na jakiś szybki lot?Musimy jednak wybrać odpowiedni samolot. Najlepiej, jak zrobimy je sami.

 Źródło

17. "Samoloty" - praca z papieru

Rozdajemy dzieciom kartki i wspólnie, krok po kroku, wg naszej instrukcji, składamy je tak, aby powstały samoloty (młodszym dzieciom przygotowujemy modele samolotów)..

18. "Lecimy samolotem"- zabawa do piosenki.

W czasie trwania piosenki, dz. trzymając swoje samoloty w dłoniach, poruszają się z nimi po dywanie. W czasie, gdy odtwarza się sama muzyka, dz. puszczają swoje samoloty w powietrze. 


19. "Wracamy do domu" - zabawa ruchowa do piosenki.

 autobusem, pociągiem

20.  " Symbole miasta" - praca z obrazkiem.

Po powrocie do przedszkola, w ramach podsumowania, zapoznajemy dzieci z herbem i flagą Katowic.
 
- omówienie elementów składowych herbu i kolorystyki flagi.
 
HERB 
Źródło: Wikipedia

 FLAGA
 
Źródło: Wikipedia
 

21. "Pamiątka z Katowic" - kolorowanka

Oj, sporo się tego nazbierało, chociaż mnóstwa innych, ciekawych miejsc z miasta w którym mieszkam, nie ruszyłam. Na pewno nie wyczerpałam tematu, ale chciałam do niego podejść troszkę mniej historycznie i naukowo. Mam nadzieje, że nie wyszło źle :) Dajcie znać, co myślicie o konspekcie i aktywnościach. Co bycie z niego wyrzucili, a może coś dodali?

A póki co się odmeldowuje, bo strasznie już późno, a jutro czeka mnie sporo godzin w pracy ;)

Buziaki i do następnego <3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz