Tak jak obiecałam, przedstawiam scenariusz zajęć, podsumowujący tematykę zwierząt przygotowujących się do zimy.
Scenariusz
zajęć przedszkolnych
Spotkanie z rodzicami
Prowadząca: mgr A. B
Pedagog specjalny: K.R
Data: 29.11.13
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Zwierzęta przygotowują się do
zimy
Temat zajęć: Zwierzęta przygotowują się do
zimy- zajęcia podsumowujące.
Cele kształcenia:
- Utrwalanie
wiadomości dotyczących jesiennych zwyczajów zwierząt leśnych ( jeża, wiewiórki,
niedźwiedzia,): gromadzenie zapasów, zapadanie w sen zimowy,
- Rozwijanie umiejętności
sensownego łączenia 2 obrazków w pary- przyporządkowanie danego zwierzęcia do jego zimowego domku,
- Doskonalenie umiejętności
dzielenia wyrazów na sylaby,
- Doskonalenie umiejętności
liczenia w zakresie 6 na materiale konkretnym,
- Kształtowanie umiejętności
posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 3;
- Rozwijanie umiejętności
odróżniania sformułowania prawdziwego od fałszywego
Cele
operacyjne:
- Dz. wie, w jaki sposób wybrane
leśne zwierzęta przygotowują się do zimy,
-
Dz. potrafi przyporządkować
ilustracje zimowych mieszkań zwierząt do odpowiednich zwierząt,
- Dz. potrafi podzielić na sylaby
nazwy zwierząt i ich zimowych domów,
- Dz. potrafi przeliczać
przedmioty w zakresie 6,
- Dz. posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie 3,
- Dz. potrafi odróżnić
sformułowanie prawdziwe od fałszywego.
Cele
operacyjne dla dzieci niepełnosprawnych:
- dz. rozpoznaje i nazywa wybrane
leśne zwierzęta,
- dz. potrafi przyporządkować
ilustracje zimowych mieszkań zwierząt do odpowiednich zwierząt,
- dz. potrafi przeliczyć
przedmioty w zakresie 6,
- dz. z pomocą nauczyciela
posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie 3.
Pomoce
dydaktyczne:
Piosenka
powitalna „Na powitanie”; treść opowiadania „Pajacyk Fik Myk szuka mieszkania
na zimę” (zmodyfikowana wersja
opowiadania M. Galicy); melodie
do zabaw ruchowych; sylwety zwierząt: niedźwiedź, wiewiórka, jeż, oraz ich
zimowych mieszkań: gawra, dziupla, kopczyk z liści; kolorowe opaski z rzepami;
sylwety dziupli, orzechów i szyszek; kartoniki z kropkami; karteczki z
pytaniami do losowania; kolorowe kartki papieru, ołówki, nożyczki, klej,
ruchome oczy.
Przebieg zajęć
1.
Przywitanie piosenką „Na powitanie”
Na powitanie wszyscy razem
Hip hip, hura!
Hip, hip, hura!
Z całego serca, pełnym gazem,
Witamy Was, witamy Was.
2.
Zagadka wprowadzająca.
W nim rosną drzewa
w nim ptaki śpiewają.
w nim małe i duże
zwierzęta mieszkają.
w nim ptaki śpiewają.
w nim małe i duże
zwierzęta mieszkają.
Nadszedł na to najlepszy czas,
By dziś odwiedzić….
( las)
3.
Opowiadanie „Pajacyk Fik Myk
szuka mieszkania na zimę” (zmodyfikowana
wersja opowiadania M. Galicy).N-l stopniowo prezentuje sylwety poszczególnych zwierząt na makiecie lasu.
Nadeszła jesień, późna jesień. Najwyższa pora, abym poszukał sobie domku na zimę. Postanowiłem wybrać się do lasu, bo słyszałem, że tam znajduje się dużo ładnych mieszkań.. Idę sobie leśną dróżką, podśpiewuje, podskakuje, aż tu nagle zobaczyłem wspaniały kopiec wzniesiony z liści. Postanowiłem sprawdzić, czy domek jest pusty. Może tam, mógłbym przeczekać zimę. Podszedłem bliżej i zacząłem wołać:
- Hop, hop, jest tam kto? Hop,
hop!
- Kto tak potwornie krzyczy?-
usłyszałem głos wydobywający się spod liści. Najpierw zobaczyłem same kolce-
trochę się przestraszyłem.
- Kim jesteś kolczasty
przyjacielu?- zapytałem.
- Jestem jeż. A Ty kto? I czemu
tak krzyczysz? Och Ty! Zbudziłeś mnie ze snu.
- Jestem Pajacyk Fik- Myk. Szukam
mieszkania na zimę i myślałem, że może to jest wolne.
- O mój drogi, muszę Cię
rozczarować. Wszystkie kopce z liści są domkami jeży. W trakcie jesieni,
zbieramy liście, budujemy z nich kopczyk, a później się w nim się chowamy i
przesypiamy caaałą zimę.
- Oj, to przepraszam. Nie
chciałem przeszkadzać. W takim razie pójdę dalej, może znajdę dla siebie inny
domek. Kolorowych snów jeżu. Do widzenia!
- Do widzenia Pajacyku. Udanych
poszukiwań.
Ruszyłem więc w dalszą drogę.
Och, jakie te drzewa wysokie! Ale co ja widzę? W jednym z nich jest dziurka. Postanowiłem
się wspiąć i zobaczyć, czy tam mógłbym sobie urządzić mieszkanie.
O, nikogo nie ma. Ale za to
mnóstwo tu żołędzi, szyszek i orzechów. Ciekawe, kto je tutaj schował?
- Ja!- usłyszałem i zobaczyłem
rudą postać- Jestem wiewiórka, a to moja dziupla. A Ty, czemu wchodzisz do
mojego mieszkania bez pytania?
- Przepraszam, myślałem, że jest
puste i że mógłbym się tutaj zadomowić.
- Phi! To jest mój dom! W nim
gromadzę, zapasy by móc przetrwać zimę.
- A to Ty nie zapadasz w sen
zimowy tak jak jeż?
- Co to, to nie! Ja lubię biegać,
skakać po drzewach, nie dla mnie takie długie spanie.
- Nie wiesz, gdzie mógłbym
znaleźć jakiś domek na zimę? Jesień już się kończy, a ja nie mam gdzie się
schować przed nadchodzącymi opadami śniegu.
- Słyszałam o pewnym domku.
Nazywa się gawra. Zobacz, czy tam nikt nie mieszka.
- A co to jest gawra?- zapytałem,
bo nie miałem zielonego pojęcia, o czym ta wiewiórka mówi.
- Gawra, to jama pod korzeniami
drzewa, przewróconego przez wiatr. Przypomina trochę jaskinie.
-O! Wiem jak wygląda jaskinia.-
Podziękowałem wiewiórce i ruszyłem na poszukiwania gawry.
Nie zdarzyłem przejść kilkunastu
kroków, a moim oczom ukazało się coś, co przypominało jaskinię.
- To musi być gawra- pomyślałem i
podszedłem bliżej. Zajrzałem do środka i aż odskoczyłem z przerażenia. W gawrze
leżał niedźwiedź. Wielki, brązowy niedźwiedź. Widziałem takiego w książeczkach
moich przedszkolaków. I nawet pamiętam piosenkę o tym jegomościu.
„Stary niedźwiedź mocno śpi. My
się go boimy, na palcach chodzimy, jak się zbudzi to nas zje, jak się zbudzi,
to nas zje”
- Oj! Lepiej nie będę go budził,
pewnie zapadł już w sen zimowy, tak jak jeż. Uciekłem spod gawry ile sił w nogach.
Zatrzymałem się dopiero przy polanie. Usiadłem i zrobiło mi się smutno. Chyba
nigdzie nie znajdę dla siebie domku na zimę.
- Pajacyku! Fik Myku!- nagle
usłyszałem. Odwróciłem głowę i zobaczyłem Panią Agatkę.
- Pajacyku, co Ty robisz w lesie?
Szukam cię całe popołudnie.
- Szukałem mieszkania na zimę.
Wszystkie zwierzątka maja swoje domku, a ja biedny nie mam gdzie się podziać.
- Ależ mój drogi! Twój domek jest
w przedszkolu, przy mnie i przy dzieciach. Tam spędzisz całą zimę. Nie masz
się, czym martwić.
I po tych słowach snów zrobiło mi
się wesoło. Kochani, pozwolicie mi zostać w przedszkolu na zimę?
Baaardzo się cieszę. To teraz
poszukam sobie wygodnego miejsca i będę się Wam bacznie przyglądał, bo
słyszałem, że Pani Agatka ma dla Was dużo ciekawych zabaw i zadań.
4.
Omówienie treści przedstawienia.
- Gdzie postanowił wybrać się
Pajacyk?
- Czego szukał Pajacyk w lesie?-
- Jak nazywało się pierwsze
mieszkanie, które znalazł Pajacyk?
- Kto w nim mieszkał?
- Dlaczego jeż się zezłościł na
Pajacyka?
- Jak jeże przygotowują się do
zimy?
- Gdzie znajdowało się drugie
mieszkanie, do którego trafił Pajacyk?
- Kto mieszkał w tym mieszkaniu?
- Dlaczego wiewiórka zbierała
szyszki, żołędzie i kasztany?
- Jak nazywał się domek, do którego
wiewiórka wysłała Pajacyka?
- Kogo Pajacyk zobaczył w gawrze.
- Jak niedźwiedzie przygotowują
się do zimy?
-
Czemu Pajacyk był smutny?
- Kto znalazł Pajacyka na
Polanie?
- Co mu powiedziałam?
- Ucieszyliście się, że Pajacyk
zostanie z nami na zimę?
5.
„ Leśne zwierzaki”- zabawa ruchowa.
Dz. maszerują w rytm muzyki. Na
przerwę w muzyce, n-l pokazuje sylwetę danego zwierzęcia: niedźwiedź, jeż,
wiewiórka. Zadaniem dz. jest wcielenie
się w rolę tego zwierzęcia i podjęcie odpowiedniego dla niego zachowania: jeż,
niedźwiedź- zwija się w kłębek (zapadanie w sen zimowy), wiewiórka- kuca i
udaje, że je orzeszki.
6.
„Czyj to dom?”- zabawa
dydaktyczna.
Dz. wybiera 1 spośród 3 kopert.
Określa ją liczebnikiem porządkowym. Wyciąga z niej sylwetę zwierzęcia i podaje
jego nazwę. Umieszcza sylwetę obok ilustracji, która przedstawia jego zimowy
domek.
Każdą nazwę zwierzęcia i jego
zimowego domku, dzieli na sylaby i umieszczają pod ilustracjami białe
kartoniki, które odpowiadają liczbie sylab w wyrazie.
7.
„Zwierzęta szukają swoich domów”-
zabawa ruchowa.
Dz. otrzymują kolorowe gumki, do
których przyklejone są miniaturowe ilustracje jeża, niedźwiedzia, wiewiórki. N-l
wybiera 3 rodziców, którzy będą trzymać ilustrację zimowych domków: gawra, dziupla,
kopczyk z liści. Dz. maszerują w rytm muzyki. Podczas wyciszenia muzyki, na
hasło: zwierzęta szukają swojego
mieszkania, dz. odszukują ilustracji
odpowiadających „domkom” zwierząt, które znajdują się na gumkach. Rodzice
sprawdzają, czy nikt się nie pomylił. Przy powtarzaniu zabawy - zmiana
rozmieszczenia domków i obrazków zwierząt.
8.
„ Zapasy wiewiórki- zabawa
dydaktyczna.
N. prezentuje sylwety 3 dziupli i owoców drzew: szyszek, orzechów i żołędzi. N-l
czyta krótkie opowiadanie, a zadaniem dzieci jest umieszczenie w odpowiednich
dziuplach, danej liczby poszczególnych owoców.
„Ruda wiewiórka udała się na
poszukiwanie zapasów. Pierwszego dnia udało jej się zebrać 2 szyszki i 1 orzech.
Zdobycze umieściła w pierwszej dziupli. Drugiego dnia, znalazła w lesie 3 żołędzie
i 2 szyszki i zaniosła je do drugiej dziupli. Kolejnego dnia, pod drzewem
znalazła 3 szyszki, 2 żołędzie i 1 orzecha. Zebrany pokarm schowała w trzeciej
dziupli. Ile zapasów zgromadziła wiewiórka w poszczególnych dziuplach?
Dz. maja za zadanie przeliczenie owoców
w poszczególnych dziuplach i umieszczenie pod nimi kartoników z liczbą kropek,
odpowiadającą zebranym zapasom.
9.
„Prawda, fałsz”- zabawa słowna.
Rodzice losują, pytania dotyczące
poznanych zwierząt, a dzieci udzielają odpowiedzi przy użyciu zwrotów: prawda/
fałsz.
- Niedźwiedź zapada w sen zimowy.
- Jeż gromadzi zapasy na zimę.
- Wiewiórka mieszka w gawrze.
- Jeż zbiera liście, by zbudować
z nich zimowy domek.
- Niedźwiedź mieszka w dziupli.
- Wiewiórki gromadzą zapasy na
zimę.
10. „Zawody
zwierząt”- zabawa ruchowa pomysłu n-la.
Dz. otrzymują opaski z sylwetami
zwierząt: niedźwiedź, wiewiórka, jeż. Podczas trwania muzyki, maszerują. Na
pauzę w muzyce i hasło: niedźwiedź,/wiewiórka/ jeż, dzieci z daną plakietką próbują jak najszybciej
zająć miejsce w kole umieszczonym na środku dywanu. Każde zajęcie miejsca w
kole to 1 pkt. Wygrywa dz., które jako pierwsze zdobędzie 5 pkt.
11. „Jeż”-
praca plastyczna.
Rodzice odrysowują dłonie dzieci
na kolorowych kartkach papieru. Następnie je wycinają i wraz z dziećmi
naklejają na tułów jeża, tak, aby palce symulowały kolce.
Muszę przyznać, iż zajęcia wypadły bardzo fajnie. Bezapelacyjnie, furorę zrobił Pajacyk Fik- Myk, którym manipulowałam podczas opowiadania. Jeśli zaś chodzi o makietę lasu, to zwierzęta ukryte w poszczególnych domkach zimowych, są wysuwane za pomocą pasków papieru, to uatrakcyjniło także całość opowiadania.
Bardzo ciekawy scenariusz i pomoce, gratuluje!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy i kompletny scenariusz :)
OdpowiedzUsuńJak to zrobic żeby te zwierzątka się wysuwaly?
OdpowiedzUsuń