Współpraca

wtorek, 4 lutego 2014

Zegar pór roku- rytmiczna organizacja czasu

Aktualny tydzień przebiega nam pod znakiem rytmicznej organizacji czasu. Na "tapetę", wzięliśmy stałość następstwa dnia i nocy oraz pór roku. Zajęcia prowadziłam w oparciu o scenariusze z książki "Dziecięca matematyka: Metodyka i scenariusze zajęć z sześciolatkami w szkole i w placówkach integracyjnych"  Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej  i Ewy Zielińskiej ( str. 47 - 49).
Link do książki:
http://books.google.pl/books?id=tMFzz0b-aksC&pg=PA51&lpg=PA51&dq=nowy+rok+scenariusz+zaj%C4%99%C4%87+czterolatki&source=bl&ots=6cuaJiU-bW&sig=pzYP0wNKc_8QpD4qAdrLPnp9poo&hl=pl&sa=X&ei=t9K-Uqi_Guib0wXbj4HwDw&ved=0CFMQ6AEwBTgK#v=onepage&q=nowy%20rok%20scenariusz%20zaj%C4%99%C4%87%20czterolatki&f=false

Mimo, iż tytuł książki sugeruje przeznaczenie dla dzieci sześcioletnich, to w samej publikacji można znaleźć scenariusze i metody pracy dotyczące dzieci młodszych. Ja takowe odnalazłam na przedstawionych powyżej stronach.

Dodatkowo, wspierałam się książką " Dni tygodnia, pory roku i miesiące. Zabawy i scenariusze zajęć rozwijające funkcję językowe" Marty Bogdanowicz i Małgorzaty Rożyńskiej, dzięki której miałam dostęp do ciekawych wierszy tematycznych oraz zabaw ruchowych.


Link do książki na chomikuj.pl
http://chomikuj.pl/Milenaaaaa/WIERSZE+I+OPOWIADANIA+DLA+DZIECI/dni+tygodnia+pory+roku+i+miesi*c4*99cy

Zwieńczeniem naszych zajęć było wykonanie zegara pór roku. Dzieci kolorowały obrazki przedstawiające poszczególne pory roku wpisane w koło, po czym formowały kulkę z plasteliny. Naklejały ją na środek koła, nieco rozcierały boki kulki, by ta się lepiej przykleiła do kartki, a następnie wbijały w nią pinezkę ze strzałką. W ten oto łatwy i prosty sposób, stworzyły pierwszy w życiu zegar :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz