Współpraca

poniedziałek, 27 lipca 2015

"Kropka-kreska"- gra dydaktyczna rozwijająca percepcję wzrokową


„Percepcja wzrokowa (...) jest zdolnością do rozpoznawania i rozróżniania bodźców wzrokowych a także do ich interpretowania przez odniesienie do poprzednich doświadczeń” (Frostig i Horne, 1989).


Odpowiedni poziom percepcji wzrokowej niezbędny jest do poprawnego przeprowadzanie takich czynności, jak czytanie, pisanie, układanie (puzzli, klocków), reprodukowanie figur, kształtów, wykonywanie zadań matematycznych (np. geometrycznych).
Na rynku dostępnych jest wiele gier stymulujących wzrok, ale przecież nic nie daje takiej satysfakcji, jak samodzielnie wykonana rzecz :)

Dlatego mam dziś dla Was pomysł, na stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej gry rozwijającej percepcję wzrokową, idealnej na deszczowe popołudnia lub upale wieczory ;) Gra jest bardzo prosta, bo opiera się na układaniu obrazków wg wzoru :)

Ale po kolei.
Do jej wykonania niezbędne będą:


Wydrukowane karty naklejamy na tekturki,

plansza do układania

po czym wycinamy: plansze ze wzorami oraz kartoniki do układania.W górnej części planszy do układania, umieszczamy planszę ze wzorem i zaczynamy zabawę :)


Plusem tej gry jest fakt, iż plansze ze wzorem możemy dowolnie obracać, w ten sposób otrzymując 4 różne schematy do ułożenia.


Jak wiadomo, percepcja wzrokowa doskonali się poprzez doświadczenie. Dlatego proponowana przeze mnie gra, idealnie wpasowuje się w owe założenia. Stanowi ona także świetną alternatywę dla komputerów i tabletów.
Zabawy rozwijające percepcję wzrokową pozwalają dziecku  doskonalić i rozwijać nabyte już umiejętności w tym zakresie, co w przyszłości może pozwolić uniknąć deficytów percepcji wzrokowej (które mogą być jednym z objawów dysleksji).
A więc nie zwlekajcie moi drodzy, tylko bierzcie się do pracy, a później do zabawy z dzieciaczkami :)
Pliki z szablonami już do pobrania z boberkowego chomika :)
Hasło do folderu to kreskaikropka

12 komentarzy:

 1. Dziękuję ,fajnie jest móc skorzystać z ciekawego pomysłu .Dziękuję i pozdrawiam serdecznie ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cała przyjemność po mojej stronie :) pozdrawiam również :)

   Usuń
 2. Super pomysł! uwielbiam takie zabawy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki kochana za kolejny fakny pomysł:) skarbnicą jesteś:)

  OdpowiedzUsuń
 4. super, dziękuje bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. jak można dostać szablon

  OdpowiedzUsuń
 6. Mega pomoce swietne pomysly.Gratuluje

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń