Scenariusz
zajęć przedszkolnych
Prowadząca: mgr A. B
Data: 30.11.16 r.
Grupa wiekowa: 2,5 - 3 latki
Temat kompleksowy: Zwierzęta przygotowują się do zimy
Temat zajęć: Zabawy zwierząt leśnych
-
Kształtowanie sprawności fizycznej dzieci: zachęcanie i wdrażanie do
uczestnictwa w
zorganizowanych zabawach i zajęciach
ruchowych w sali (PP. 5.4)
Cele kształcenia:
- rozwijanie
umiejętności formułowania krótkich wypowiedzi na temat poznanego
środowiska przyrodniczego (3.3)
- rozwijanie
umiejętności sensownego łączenia 2 obrazków w pary (12.2)
- rozwijanie
umiejętności reagowania ruchem na zmiany tempa dźwięków: szybko-wolno (8.2)
- kształtowanie
umiejętności wiązania opisu słownego z postacią (4.3)
- kształtowanie
umiejętności prawidłowego poruszania się na czworaka, wykonywania klęku i
siadu podpartego (5.3,4)
- doskonalenie
umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów podstawowych (13.8)
- rozwijanie
umiejętności liczenia w zakresie dostępnym dziecku (13.6)
- rozwijanie
umiejętności odróżniania sformułowania prawdziwego od fałszywego
Cele operacyjne:
- dz. wie, w jaki
sposób wybrane leśne zwierzęta przygotowują się do zimy
- dz. potrafi przyporządkować emblematy
ze zwierzętami do ich zimowych mieszkań
- dz. potrafi
dostosować swój sposób poruszania się do tempa wygrywanego na tamburynie-
porusza się szybko lub wolno
- dz. potrafi
rozwiązać zagadkę słowną i podać nazwę zwierzęcia, którego ona dotyczy
- dz. podejmuje
próbę prawidłowego poruszania się na czworaka i wykonania klęku i siadu
podpartego
- dz. rozpoznaje i
nazywa kolory podstawowe
- dz. przelicza
elementy w zakresie 5
- dz. potrafi odróżnić sformułowanie
prawdziwe od fałszywego
Metody pracy:
- Metoda czynna: Ćwiczenia; Zadania stawiane dziecku;
-
Metoda słowna: Instrukcja i objaśnienia; Rozmowa; Zagadki
-
Metoda percepcyjna: Pokaz i obserwacja;
Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- nośnik z
piosenkami: „Chrapu chrap”, „Sąsiadeczko, wiewióreczko”, „Jeżyk i liście”
- tamburyno
- treści zagadek
słownych
-
emblematy: zwierząt (jeża, niedźwiedzia,
wiewiórki); kolorowych kół (żółte, zielone,
czerwone)
-
sylwety zimowych domów zwierząt: gawra, dziupla, kopiec liści
-
koła hula-hop w kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski
-
woreczki gimnastyczne
Przebieg zajęć:
1. "Kto mi powie..."- przypomnienie tematyki tygodniowej zajęć.
N-l zadaje pytanie dzieciom : Kto
mi powie, o czym w tym tygodniu rozmawiamy?
Dzieci starają się udzielić
odpowiedzi na postawione przez n-la pytanie.
Dzieci otrzymują emblematy ze zwierzętami: niedźwiedź, jeż, wiewiórka. Na dywanie rozłożone są koła hula-hop, wewnątrz których znajdują się ilustracje zimowych domów zwierząt: gawra, dziupla, kopiec liści. Dzieci-zwierzęta udają się na spacer po lesie i poruszają się w rytmie tamburyna: wolno, szybko. Na hasło: Zwierzęta szukają swoich domków, muszą zająć miejsce w odpowiednim kole: wiewiórka=dziupla, niedźwiedź=gawra, jeż=kopiec liści.
3."Jesteśmy zwierzętami z lasu"- zabawy ruchowo- naśladowcze
Nauczyciel informuje dzieci, że za
chwilę będą poruszały się jak poznane zwierzęta.
Aby dowiedzieć się, jakim
zwierzęciem będą, muszą rozwiązać zagadki.
Przez całą zimę mocno śpi.
My go nie zbudzimy, bo się go boimy.
My go nie zbudzimy, bo się go boimy.
"Niedźwiedzie na spacerze"- zabawa
przy piosence "Chrapu chrap..."
Z wykorzystaniem kół hula- hop.
Zagadka nr 2
Ma rudą kitę
po drzewach skacze.
Zimą w swej dziupli,
z głodu nie płacze.
po drzewach skacze.
Zimą w swej dziupli,
z głodu nie płacze.
Z wykorzystaniem emblematów z kolorami podstawowymi, kół hula-hop i woreczków.
Na środku dywanu rozłożony jest koc-trawa. Na nim znajdują się woreczki- orzeszki. Dzieci otrzymują emblematy w kolorach podstawowych, takich samych jak kolory kół hula-hop. Dzieci-wiewiórki skaczą w siadzie podpartym do piosenki. Na pauzę w muzyce, zabierają woreczek-orzeszek i zanoszą go do dziupli- koła, w takim samym kolorze jak ich emblemat. Następnie, przeliczają, po ile orzeszków znajduje się w każdej dziupli i szacują, gdzie jest najwięcej, gdzie najmniej lub, że jest wszędzie po tyle samo.
Zagadka 3
Kolczaste ubranie
nosi na swym grzbiecie,
chowa się wśród liści
co to? Czy już wiecie?
nosi na swym grzbiecie,
chowa się wśród liści
co to? Czy już wiecie?
"Jesteśmy jeżami"- zabawa przy piosence "Jeż i liście"
Dzieci-jeże, w klęku podpartym przemieszczają się
przy piosence, w dowolnych kierunkach po sali. Na pauzę w muzyce zwijają się w
"kuleczki" i zasypiają.
4. „Prawda, fałsz”- zabawa
słowna.
Nauczyciel
odczytuje zdania, dotyczące poznanych zwierząt, a dzieci udzielają odpowiedzi
przy użyciu zwrotów: prawda/ fałsz.
- Niedźwiedź zapada w sen zimowy.
- Jeż gromadzi zapasy na zimę.
- Wiewiórka mieszka w gawrze.
- Jeż zbiera liście, by zbudować z nich
zimowy domek.
- Niedźwiedź mieszka w dziupli.
- Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę.
jak zawsze super :) pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuń