Współpraca

wtorek, 17 listopada 2020

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - konspekt zajęć w przedszkolu.

 To już za 3 dni. Niezwykle ważny dzień, którego obchody na stałe zagościły w kalendarzu naszych świąt nietypowych.

W zeszłym roku przygotowałam krótkie, ale wydaje mi się, że dość treściwe zajęcia poruszające kwestię praw dzieci. Dziś pragnę się z Wami podzielić konspektem z tych zajęć :)


1. "Prawa dziecka" - filmik edukacyjny.


2. "Co to znaczy, że dzieci mają swoje prawa?" - rozmowa kierowana.

Porozmawiajcie z dziećmi na temat tego, co obejrzały. Poproście dzieci, żeby spróbowały podać przykłady praw, o których była mowa w filmiku. Stwórzcie wspólnie definicję sformułowania "Prawa dziecka".

Może to być burza mózgów i jej efekty zapisane na brystolu, kartkach papieru lub po prostu wersja słowna. Można także nagrać wypowiedzi dzieci na dyktafon lub nagrać filmik i stworzyć film prezentujący wypowiedzi dzieci i wykorzystać go w kolejnym roku.

3. "Piosenka o prawach dziecka" - zabawa ruchowo-taneczna.

Pozwólcie dzieciom na dowolną ekspresję ruchową do piosenki. Zobaczysz, jak szybko podłapią refren piosenki i będą go nucić przez cały dzień :)


4. "Prawa dziecka - Twoje prawa!" - prezentacja multimedialna.

W zeszłym roku, z okazji 30-lecia uchwalenia Konwencji Praw Dziecka, UNICEF stworzył specjalny projekt, po dołączeniu do którego nauczyciele otrzymali dostęp do różnych materiałów (scenariusze, ulotki, prezentacje). Jako, że już owe materiały nie są dostępne, podzielę się z Wami linkiem do prezentacji, która nakreśla krótką historię Konwencji i przytacza jej najważniejsze prawa.

Prezentacje w postaci pliku PDF możecie poprać TUTAJ

5. "Prawa dzieci" - taniec z apaszkami.

Do poniższej piosenki wymyślamy prosty układ taneczny z wykorzystaniem apaszek lub kolorowych chustek.


6. "Mam swoje prawa, mam też obowiązki" - rozmowa na podstawie doświadczeń osobistych dzieci.

W przypadku tematu o prawach dziecka, warto zwrócić uwagę także na obowiązki dzieci. Można porozmawiać o obowiązkach dzieci w domu. Można wykorzystać w omawianiu tego tematu poniższe zdjęcie.

Warto byłoby porozmawiać także o obowiązkach dzieci w przedszkolu. Można wtedy odnieść się do Kodeksy Grupowego czy pełnionych dyżurów.


Tak prezentuje się nasz tegoroczny Kodeks :)

Dzieci, zgadzając się na przestrzeganie jego zasad odbijały swoje paluszki na sylwetach serduszek.

7. "Drzewka a praw i obowiązków" - działania plastyczne.

Wraz z dziećmi, w ramach podsumowania, możecie stworzyć w oparciu o poniższy wzór drzewka z najważniejszymi prawami i obowiązkami dzieci. Poniższe drzewko tematycznie nawiązuje do dobrych uczynków, dlatego treść listków można zmienić, a samą formę drzewa zachować.

Praca może odbywać się w kilkuosobowych grupach. Najpierw dzieci przyklejają rolki do brystolu. Później je malują. Następnie jedna grupa wymienia prawa dziecka, które my zapisujemy na kolorowych kwadracikach. Kolejna grupa wymienia obowiązki dzieci, które także zapisujemy na kolorowych kwadracikach. Następnie, wokół praw i obowiązków rysujemy kształty liści, które rozdajemy dzieciom do wycięcia i przyklejenia na drzewko.

8. Dodatkowe aktywności.

Można odtworzyć dzieciom inne ciekawe filmiki związane z tematyką ich praw.

Można także zachęcić do swobodnej działalności plastycznej - by narysowały swoje ulubione prawo dziecka.

Można także dać "gotowca" do wykonania - pokolorowanie koła praw i ozdobienie go samodzielnie wykonanymi i wyciętymi rysunkami dzieci.


Można także postawić tematyczną foto-budkę. Ja takową będę dopiero tworzyć, więc dorzucę zdjęcia jak powstanie. Ale już mogę zdradzić, jaki jest jej zamysł.

Foto-budkę, czyli nasz stary ale jary stragan, okraszę girlandą z odpowiednim napisem. Dzieci będą pozowały do zdjęć trzymając w ręku kartkę z wybranym prawem. Nic nadzwyczajnego, ale z takich zdjęć dzieci można w kolejnym roku wykonać tematyczną gazetkę w sali lub na przedszkolnym holu. Można z tych zdjęć stworzyć także stały element wystroju sali - np. tworząc Kącik praw dziecka, podobnie można postąpić w przypadku drzewek z prawami :)

Do ozdobienia posłużą mi materiały od Printoteka. Także tamtejsze karty z prawami dziecka wykorzystam podczas foto-budkowej sesji zdjęciowej :)

Chętnie zainspiruje się Waszymi pomysłami, które planujecie wykorzystać podczas obchodów tego wyjątkowego dnia. Zostawcie proszę po sobie ślad w postaci komentarza zarówno tutaj na blogu jak i na Fejsbukowym fan page-u :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza