Współpraca

poniedziałek, 17 marca 2014

Tęczowa Matematyczna Układanka- nauka cyfr dla najmłodszych

Zamiast uzupełniać braki w dzienniku, ja siedzę i wymyślam :D
Moje maluchy są ostatnio na etapie rozpoznawania cyfr. Trzy czwarte grupy bez zająknięcia potrafi określić cyfry od 0- 6, w tym połowa od 0 do 9. A to wszystko dzięki ich wspaniałym rodzicom, którzy mimo pracy, obowiązków domowych i miliona innych rzeczy, potrafią znaleźć czas dla swoich pociech i powolutku wprowadzać je w świat "starszaków" :). Rozmawiając z rodzicami, wiem, że to nie są ich jakieś chore ambicje, chęć pokazania, że ich dziecko jest takie mądre, zdolne, itp., itd., a jedynie wynik ciekawskich usposobień moich potworków :)
Dlatego by rozwijać w nich to upodobanie do przedstawiania świata za pomocą cyfr, a i pomóc tej pozostałej części grupy, która z cyframi miała mało do czynienia, postanowiłam stworzyć Tęczową Matematyczną Układankę. Wykorzystać ją można przy okazji omawiania marcowej pogody, ale nie tylko :)

Wykonanie prościutkie !
Kolorujecie wydrukowaną tęczę. Ja zrobiłam to przy użyciu zakreślaczy.
Żródło: Google grafika
W chmurkach, po jednej stronie zapisujecie cyfry, a po drugiej odpowiadającą im liczbę kropek.
Całość wycinacie, naklejacie na niebieską kartkę, laminujecie ( można to też zrobić na tekturkach), wycinacie prostokąty, rozcinacie je w połowie i gotowe :)
Jutro wypróbuję układankę z moimi maluchami :D7 komentarzy:

 1. No własnie, gdyby nie to obciążenie papierami......bardzo podoba mi sie ta gra matematyczna. Czekam na relację z jutrzejszej zabawy:) A tak na marginesie - nie myślałaś, żeby "sprzedać" te Twoje świetne pomysły. Granna i tym podobne wydawnictwa co pewien czas ogłaszają konkursy na gry i pomoce dydaktyczne:) Warto spróbować:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Iwonko, nie wydaje mi się, aby moje pomysły były jakieś nowatorskie ;) Poza tym, nie mam możliwości śledzenia ich konkursów, nie wiem gdzie i kiedy szukać ;/ Ostatnio dowiedziałam się o takiej inicjatywie od Pani :) Może będzie Pani moim dobrym duszkiem i jak jakiś konkurs na grę dydaktyczną będzie organizowany to da mi Pani znać?/ Będę baaardzo wdzięczna :) A co do papierologii, to ja ją zawsze odkładam na ostatnią chwilę, wolę czas poświęcić na organizowanie zajęć i tworzenie pomocy :D kiedyś mi się za to dostanie :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę pamiętać;) Pomysły są bardzo świeże i ciekawe:) A papiery kochamy wszyscy:(:(:(

  OdpowiedzUsuń
 4. Siadam i robię ;) - chyba jednak troszko zmodyfikuję i każda tęcza będzie podobna ale inna (będzie się różnić jednym paskiem) tak żeby wprowadzić element samokontroli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciesze się, że sam pomysł przypadł do gustu :)

   Usuń
 5. Super a ja dla młodszych dzieci narysuję obrazki np:duże i małe. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń