Współpraca

wtorek, 14 października 2014

Cykl życia jabłoni i przekrój owoców- konspekt zajęć w przedszkolu

Konspekt zajęć dla 4-latków, okraszony pięknymi pomocami Pani Ani- nowej współtwórczyni B-W.

1.Słuchanie opowiadania „Jak powstają jabłka”. Opowiadanie pochodzi STĄD
Od dawna, bardzo dawna w każdą wiosnę wszystkie drzewa budzą się do życia. Tak robią też jabłonie. Z pączków wypuszczają zielone listki i piękne różowe kwiaty. Każdy taki kwiatuszek woła pszczółkę:
- Pszczółko! Przyleć do mnie! Dam ci pachnącego nektaru na pyszny miodek! - Nic więc dziwnego, że do kwitnącego drzewa przylatuje wiele pracowitych pszczółek. Kiedy tylko pszczółka przyleci do kwiatuszka, kwiatuszek prosi ją:
- Pszczółko weź sobie pachnącego nektaru i zanieś go do ula, tam zrobisz z niego pyszny miodek, a w zamian proszę, zapyl mnie. - Ponieważ pracowita pszczółka to bardzo pożyteczne stworzenie zawsze się zgadza zapylić kwiatuszek. I tak po kilku dniach od tego spotkania kwiatuszek zamienia się w malutkie jabłuszko. Po jednej stronie ma ogonek, którym  mocno trzyma się jabłoni, a po drugiej stronie pamiątkę po tym, jak było kwiatuszkiem.
Całą wiosnę i całe lato, jabłko rośnie i rośnie, i roośnie. A kiedy stanie się duże, pyszne i pełne słońca woła z drzewa dzieci
- Chodźcie do mnie dzieci. Chodźcie i zjedzcie mnie jestem pełne słońca. Ale pamiętaj! Zanim mnie zjesz: umyj mnie i swoje rączki!

2.„ Od pestki do jabłka”- historyjka obrazkowa.
Układanie historyjki obrazkowej. Zapoznanie z cyklem życia jabłoni.

3.„Owoce dojrzewają” – zabawa nasladowcza.
Przebieg: Na hasło: Owoce dojrzewają – dzieci zwijają dłonie w piąstki – to owoce. Na hasło: Owoce spadają – dzieci wykonują podskok i zeskok z tupnięciem nogami. N. zwraca uwagę na ugięte kolana podczas podskoków. Dzieci biegają w tempie podanym na bębenku. Zatrzymują się w małym rozkroku, ramiona uniesione w górę. Naśladują ruchy gałęzi na wietrze.

4.„ Budowa owoców”- zabawa dydaktyczna.
Prezentacja przekroju owoców: śliwki, jabłka, gruszki. Wyodrębnianie skórki, miąższu i pestek-nasion. Dostrzeganie różnic między poszczególnymi przekrojami.

Pomoce wykonane przez P. Anię 

 
5.„ Dopasuj ćwiartki”- zabawa rozwijająca percepcję wzrokową.
Chętne dzieci podchodzą do tablicy edukacyjnej  i próbują dopasować do siebie części przekroju owoców.

Pomoce wykonane przez P. Anię 


6.„Znajdź swoją parę”- zabawa ruchowa.
Na frotki z rzepem, nauczyciel przykleja dzieciom połówki przekroju owoców. Podczas trwania muzyki, dzieci chodzą po sali: przy dźwiękach wysokich- na palcach, przy dźwiękach niskich- na piętach. Na pauzie, odszukują swojej pary- pasującej ćwiartki owocu. Przy kolejnej rundce, wymieniają się sylwetami na inny owoc.

7. "Dopasuj przekroje do owoców"- karta pracy.
Dzieci łączą linią owoce z ich przekrojami, następnie kolorują obrazki.


8. Nauka piosenki „Owocowy blues”. MP3
Kształtowanie umiejętności śpiewania piosenek.
Dz. śpiewa z innymi dziećmi, zachowując rytm i tempo.9. Spacer z jabłkiem. Zabawa ruchowa z elementem równowagi
Dzieci spacerują po sali, trzymając jabłko na wyciągniętej dłoni. Uderzenie w tamburyn jest sygnałem do wykonania przysiadu tak, aby nie zgubić jabłka. Podczas powtórzenia zabawy dzieci zmieniają rękę trzymającą jabłko.

10. „Jabłuszko z robaczkiem”- praca plastyczna.
Kształtowanie umiejętności wydzierania.
Dz. wydziera kawałki czerwonego papieru kolorowego i nakleja je na płytę CD, następnie dokleja ogonek i listek. Nauczyciel rysuje na paluszku oczka i buźkę- robaczka, którego dziecko umieszcza w dziurce płytki.

11 komentarzy:

 1. No to mam ściąge na domową lekcję dla Córci. ;-) . Fajny temat i ciekawie opracowany :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. ciesze się, że przypadł do gustu :) pozdrawiam <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Równiez podoba mi się to zajęcie:) Bardzo:)

  OdpowiedzUsuń
 4. rewelacyjne! bardzo dziękuje za udostępnienie

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Pani blog <3 Rewelacja, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja uwielbiam takie komentarze :D <3

   Usuń
  2. Dopiero zaczynam swoją przygodę w przedszkolu z grupą 4-latków :) Na Pani blogu zawsze znajdę inspirację :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Witam serdecznie Jak zwykle ciekawe pomysły.Ale ta piosenka jest fantastyczna .Wykorzystałam ją dwa lata temu do występów w Pałacu Młodzieży i Filharmonii .Rodzice z mojej grupy wykonali do tego utworu własną aranżacje a dzieci z dwóch grup śpiewały wspaniałego busa .Były to niesamowite wrażenia ,a rodzice mieli wspaniały prezent na Dzień Rodziców.Ta piosenka z Nowej Ery zawładnęła mną😀I teraz jak zobaczyłam ją w tym super scenariuszu, odżyły miłe wspomnienia .😀Pozdrawiam serdecznie Iwonka Janowiak

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękne pomoce dydaktyczne :) jestem pod wrażeniem!

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń