Współpraca

czwartek, 30 lipca 2015

"Dopełnianka"- zabawa rozwijająca umiejętność dopełaniania przy dodawniu do 5 i 10

Jak wiadomo, kształtowanie umiejętności liczenia, a co za tym idzie dodawania i odejmowania, trwa wiele lat i powinno przebiegać zgodnie z naturalnym rozwojem umysłowym dzieci.

Po opanowaniu umiejętności liczenia "jeden do jednego", określania liczebnikiem ilości policzonych przedmiotów, dodawaniu i odejmowaniu poprzez dokładanie/zabieranie przedmiotów, liczeniu na palcach, kolejnym etapem który dziecko powinno "zaliczyć" jest dopełnianie. Jest to niezwykle ważny element całego procesu dodawania, gdyż dzięki niemu tworzymy podwaliny do liczenia w pamięci.

Z racji tego, że moje 5 latki nieźle sobie radzą z liczeniem na palcach, w przyszłym roku, oprócz doskonalenia tej umiejętności, chciałabym  wprowadzić dopełnianie. A, że są wakacje, czasu troszkę mam, to tworzę to i owo :)

W efekcie czego, postały karty do zabawy, która przybliży dzieciom zagadnienia dopełniania :)

Do wykonania kart oraz dodatkowej pomocy w liczeniu, potrzebne nam będą :


Karty drukujemy na twardszych kartkach, najlepiej z bloku technicznego. Następnie je laminujemy.

Karty wycinamy. Znaki zapytania też wycinamy i doklejamy do trzeciego okienka na naszej karcie tak, by znak zapytania zasłaniał nam liczbę kropek.


I ot co, cała filozofia :) Mamy już gotowe pomoce do nauki dopełniania :)

Korzystając z okazji umieszczenia na kartach znaku "+", możemy wprowadzić lub też ćwiczyć umiejętność rozpoznawania i rozumienia znaku "dodać".

Dla dzieci młodszych lub też tych, które dopiero zaczynają przygodę z dopełnianiem, proponowane są karty, które ćwiczą dopełnianie do 5.Pozwolą one na zwiększenie sukcesu, który dziecko osiągnie poprawnie wykonując działanie ;)

Podczas użycia  kart, można też zwrócić uwagę na zjawisko przemienności dodawania. To fajna sprawa, kiedy dziecko odkrywa, że 2 + 3 równa się tyle samo, co 3 + 2 :)


Starszym dzieciom i tym, którzy już opanowali umiejętność dopełniania do 5, można zaproponowac karty z dopełnianiem do 10.By urozmaicić pociechom zabawę, można wykorzystać łapki do liczenia. Jakiś czas temu pokazywałam, jak z ich użyciem stworzyć " Matematyczny laptop". Do dzisiejszej zabawy postanowiłam użyć folii piankowej. Widziałam kiedyś takie u Dzieciaki w domu. Ale muszę przyznać, że te zwykłe, papierowe łapki są lepsze, bo palce nie "uciekają", gdy się je zegnie ;)

Dodatkowo, ponaklejałam na nie cyfry, by dziecko mogło utrwalić sobie schemat liczenia palców zaczynając od lewej dłoni ( przydatne, przy wyrabianiu nawyku czytania/pisania od lewej do prawej strony) i kciuków.
Jest to fajna alternatywa i pomoc w liczeniu na palcach.


Zabawa przeznaczona jest zarówno do pracy indywidualnej jak i w parach. Wtedy dzieci mogą wcielić się w nauczyciela i ucznia, co pozytywnie wpływa na utrwalanie wiadomości.

To jak, od września zaczynamy z dzieciakami dopełnianie? A może któraś z mam już teraz, w wakacje podejmie się wprowadzenia tej zabawy? ;)

Dzięki sugestiom czytelniczek, karty zostały wzbogacone o znak "=" :) Faktycznie, jakoś bez niego te karty dziwnie wyglądały ;)

Chętnych na szablony zapraszam do pobrania plików z Boberkowego Chomika. Hasło do folderu to "wakacje" :D

11 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. nie robiłaś tego przypadkiem jakiś czas temu?? moja telepatyczna koleżanko :D hahah :D ciesze się, że się podoba <3

   Usuń
  2. nie nie robiłam ale już mam pomysł jak to wykonać pod mojego smyka :D

   Usuń
  3. ja też mam już pomysł na łatwiejszą wersję :D ciekawe, czy znów się zdublujemy :D

   Usuń
 2. cudowne:) bardzom chetna :) ja tez uwielbiam mateatyczne zabawy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysły Chętnie skorzystam Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się bardzo :) w poście jest już informacja jak pobrać pliki :)

   Usuń
 4. Pracowite wakacje;-) koniecznie musze zrobic corce papierowa raczke:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj były, to prawda. A w głowie nadal milion pomysłów, tylko kiedy je zrealizować :) A łapki to świetna sprawa, zróbcie koniecznie, ale te z papieru. Są lepsze ;)

   Usuń
 5. Pracowite wakacje;-) koniecznie musze zrobic corce papierowa raczke:-)

  OdpowiedzUsuń