Współpraca

środa, 12 sierpnia 2015

Głoskowy Piotruś/Memo - karciana gra dydaktyczna. Pomoce do Metody Krakowskiej.

Jak przystało na pracoholika, w swoje święto ( tak, dzisiaj jest Dzień Pracoholików ;), od rana tworze, by móc zaprezentować Wam w końcu obiecaną karciankę. Niestety, kolorowa drukarka w dalszym ciągu nie chce współpracować, także wszystkie karty musiałam samodzielnie "wypisać". Zajęło mi to sporo czasu, ale było warto. Bo wzbogaciłam się o kolejną fajną grę dla moich zerówkowiczów.


Z racji tego, że od przyszłego roku szkolnego, chcę wprowadzić symultaniczno- sekwencyjną metodę nauki czytania ( tzw. Metodę Krakowską), chciałabym mieć małe zaplecze dydaktyczne w postaci różnych gier, które pomogą mi rozwijać proponowane przez panią J. Cieszyńską, etapy wprowadzania sylab. Jako, że wszystko w owej metodzie zaczyna się o samogłosek i spółgłosek prymarnych, chciałam wymyślić coś związanego właśnie z nimi. I tak oto, powstał Głoskowy Piotruś/Memory- gra oparta na popularnej karciance.

W naszej talii znajduje się 14 zalaminowanych par kart z samogłoskami prezentowanymi w postaci drukowanych liter dużych i małych oraz 17 spółgłosek ( Piotrusiów)- dużych liter drukowanych do wyboru. Do wyboru- tzn, że podczas każdej gry, możemy użyć innego Piotrusia- np zgodnie z wprowadzaniem spółgłosek w sylabach otwartych.
Zasady gry w Samogłoskowego Piotrusia, są identyczne jak w tradycyjnej grze. Jeśli chcielibyście sobie je przypomnieć,  zapraszam TUTAJ. Opcjonalnie ( choć bardzo zalecane), utrudnienie może stanowić fakt, że dziecko wyrzucając parę, musi wypowiedzieć nazwę danej samogłoski, a pozostający z "Piotrusiem" na ręce musi odczytać wszystkie sylaby otwarte z użyciem piotrusiowej spółgłoski, NP.: PA, PE, PI, PO, PU, PY, PÓ.

Karcianka służy do rozwijania percepcji wzrokowej, utrwalania poznanych już samogłosek i spółgłosek, kolejność wprowadzania których odbywa się w oparciu o zeszyty z serii "Kocham czytać" J. Cieszyńskiej. Można ją wykorzystać także podczas nauki liter.

Dodatkowym atutem naszej kanciarki jest to, że można jej użyć do gry w memory, która to rozwija pamięć, umiejętności manualne, matematyczne -grupowanie. Dodatkowo rozwija ważne umiejętności społeczne tj. czekania na swoją kolej, wspólnej zabawy, dzielenia się. Jak każda gra uczy również radzenia sobie z różnymi emocjami – złością czy smutkiem przy ewentualnej porażce, radością z sukcesu, ekscytacją przy czekaniu na swoją kolej.Uzupełnieniem zestawu jest pudełko do samodzielnego złożenia, w którym to możemy przechowywać nasze karty, by się nie zgubiły ;)Chętnych, zapraszam do dzielenia się swoimi opiniami w komentarzach pod tym postem, jak i na fejsbukowym profilu :)

Natomiast zainteresowanych pomocą, proszę o wiadomość prywatną na FB lub poprzez formularz kontaktowy na blogu :)

12 komentarzy:

 1. fantastyczny pomysł:D skromnie poproszę o taki zestawik:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. już wysłałam wiadomość z hasłem dostępu na FB :)

   Usuń
 2. Ale odlotowe karty........Oj, będzie się działo u starszaków....... :-) <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieję, że im się spodoba :)

   Usuń
 3. Oczywiście nie dopisałam.... Uprzejmie proszę o zestawik...... pozdrawiam.......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Małgosiu, zapraszam na Facebook'a. Proszę pod podanym w poście linkiem, zostawić komentarz to prześlę Pani wiadomość z hasłem dostępu do plików :)

   Usuń
 4. Super!!! Bomba (y) Nieskromnie poproszę o zestawik :* dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 5. Suuper!!! Jeśli jeszcze można prosić to ja ładnie proszę;) aleksandra.lukiesz@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, akcja z rozsyłaniem została już zakończona :)

   Usuń
 6. witam
  fantastyczny pomysl. Jesli ma pani karty w postaci plikow to jestem bardzo zainteresowana. Podaje na wszelki wypadek adres monika80@live.se. Pozdrawiam i gratuluje pomyslow.
  Monika

  OdpowiedzUsuń
 7. witam, również chciałam prosić o taki zestawik jeśli to nadal możliwe, podaję maila: grebowiecjustyna@gmail.com

  OdpowiedzUsuń