Współpraca

niedziela, 13 grudnia 2015

Samogłoskowe zabawy ruchowe cz. 1

Jutro (w końcu) mam zamiar wprowadzić ostatnią samogłoskę i literę, niezbędną do ruszenia z kolejnym etapem nauki czytania metodą sylabową. Niestety, przez liczne przygotowania do występów, przedstawień, wyjścia i wycieczki, obchody dni nietypowych, moje planowane na 6 tygodni zajęcia o samogłoskach, przeciągnęły się o 2 miesiące ;/

Chciałam nadmienić  iż na swoich zajęciach przemycam jedynie elementy metody sylabowej. Niestety, w związku z rozliczaniem się z realizacji podstawy programowej, na porządku dziennym jest głoskowanie, dlatego zabawy zawierają ten element. Dla osób, które pracują strikte w oparciu o metodę J. Cieszyńskiej, zabawy należy modyfikować ;)

Poniższe zabawy stanowiły swego rodzaju przerywniki od zabaw dydaktycznych i stolikowych, ale także świetnie sprawdzały się w utrwaleniu wiadomości.1. „Literkowe dzieci”
Dzieci dobierają się w zespoły, w zależności od omawianej litery:
A: 3 osobowe, U: 2-4 osobowe, I: 2-5 osobowe, O: 2-5 osobowe, E: 4-5 osobowe, Y- 3- 4 osobowe. Podczas trwania muzyki tańczą w swoich zespołach zespołach. Na pauzę w muzyce, w tych samych zespołach muszą za pomocą swoich ciał ułożyć omawianą na zajęciach literę.

Wersja na utrwalenie znajomości wszystkich samogłosek:
Dzieci podzielone są na zespoły, w których poruszają się w rytm muzyki. Na pauzę w muzyce, nauczyciel podaje samogłoskę, a zadaniem drużyn jest ułożenie ze swoich ciał litery, odpowiadającej tej samogłosce. 


2.„Poszukiwacze liter” – zabawa ruchowa.
Nauczyciel umieszcza na dywanie kartki z poznanymi dotąd samogłoskami. Dzieci poruszają się na dywanie przy dźwiękach muzyki. Na przerwę w utworze, nauczyciel podaje głoskę, a zadaniem dzieci jest odszukać odpowiadającą jej literę i ustawić się wokół niej.

Niestety, owej zabawy nie udało mi się uwiecznić na zdjęciach ;/

3. "Samogłoskowy krąg"
Propozycja 1:Na dywanie ułożone w kręgu zostają litery, które dzieci już poznały. 
Dziecko porusza się wewnątrz kręgu. Na pauzę w muzyce n-l wymawia jakąś samogłoskę, a dziecko musi ustawić się przy literze jej odpowiadającej.

Propozycja 2: Przebieg zabawy jak wcześniej, z tą różnicą, że tym razem n-l podaje słowo, a dz. musi ustawić się przy literze, która odpowiada głosce na którą dane słowo się zaczyna/kończy.

Propozycja 3:Wybrane dziecko porusza się wewnątrz kręgu podczas trwania muzyki. Na pauzę w muzyce, zatrzymuje się przy literze i musi podać słowo zaczynające się / kończące się głoską, prezentowaną przez tą literę. Jeśli wywiąże się z zadania, wyznacza kolejne dziecko, które zajmuje miejsce w kręgu. Zabawa toczy się od nowa.
Jeśli dziecko nie potrafi podać słowa na daną głoskę, kontynuuje zabawę. Przy trzeciej nieudanej próbie, wybiera dziecko, które mu pomaga i to dziecko zajmuje miejsce w kręgu.

Propozycja 4: Wewnątrz kręgu poruszają się wszystkie dzieci z grupy. Na pauzę w muzyce zatrzymują się przy danej literze. Po kolei podają słowa rozpoczynające się/ kończące się na odpowiadającą im głoskę.4. "Głoskowe zabawy z chustą"
Propozycja 1:Dzieci otrzymują opaski z jedną z poznanymi literami. Trzymając za brzeg chusty, poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i śpiewają piosenkę związaną z aktualnie omawiana tematyką. Na pauzę w muzyce, nauczyciel podaje daną głoskę, a dzieci które mają na opaskach odpowiadające im litery, chowają się pod chustę.

Propozycja 2: Przebieg zabaw jak wcześniej, z tym wyjątkiem, że n-l podaje jakieś słowo, a dzieci, które mają litery odpowiadające głoskom, na które podane słowo się zaczyna/kończy, wskakują pod chustę.


Na dziś to tyle :) Mam nadzieję, że kolejna partia zabaw pojawi się w niedługim czasie :) Gdy oczywiście, owy czas okaże się łaskawy i pozwoli właściwie się zorganizować ;) Buziaki <3

6 komentarzy:

 1. No i super... Nauka, zabawa, ruch... Świetne połączenie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. aż chciałabym być w Twojej grupie przedszkolnej hihi zabawa i nauka w super wykonaniu

  OdpowiedzUsuń
 3. czy wprowadzasz tylko litery drukowane?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, gdyż są one mi niezbędne do nauki czytania metodą sylabową :)z pisanymi dzieci też mają możliwość się zapoznać, przy okazji racy z książką :)

   Usuń