Współpraca

środa, 9 grudnia 2015

Worki z listami do Mikołaja- zabawa matematyczna

Mimo, iż mikołajki już za nami, listy do Mikołaja  dawno temu powysyłane, to pewnie część z Was ( w tym ja ;), w tym tygodniu wprowadziła bądź kontynuuje tematykę z tym wyjątkowym Świętym związaną :) Na jutrzejszych zajęciach ( w tygodniowym planie, w czwartki odbywają się u nas zajęcia matematyczne), po przypomnieniu wiadomości o prawidłowym adresowaniu listów, ułożeniu historyki obrazkowej "Droga listu do Świętego Mikołaja" i kilku zabawach ruchowych, zabierzemy się za dodawanie i odejmowanie na materiale konkretnym. A konkretnie, na zakrętkach po napojach, które w ten dzień zamienią się w listy :) Będziemy nimi manipulować na workach na listy :)
Poniższe zdjęcia prezentują ową zabawę z zeszłego roku.


Do przeprowadzenia zabawy potrzebujemy:
- sylwet worków,
- nakrętek po napojach, na których narysowana jest koperta ;)



N-l podaje działania w formie opowieści, np. :

Jaś postanowił wybrać się na pocztę, żeby wysłać listy do Mikołaja od całej rodziny. Pani po opróżnieniu skrzynki pocztowej, wrzuciła do worka przeznaczonego dla Mikołaja, 3 listy. Następnie dorzuciła jeszcze jeden. Ile w sumie listów do Mikołaja znalazło się w worku?

lub

Mikołaj dostał worek z 5 listami. Na początku przeczytał jeden list, po chwili jeszcze jeden list. Ile listów zostało jeszcze Mikołajowi do przeczytania?

Historyjek można wymyślać w nieskończoność, ograniczać nas może jedynie nasza wyobraźnia ;)

Dzieci manipulują nakrętkami wg "instrukcji" nauczyciela.















Po każdej historyjce- działaniu, ustalamy wynik dodawania i odejmowania na palcach :)








Takie zabawy, to fajny sposób na przemycenie nauki. Dodatkowo, ważnym elementem jest to, aby każde dziecko miało sposobność manipulowania indywidualnego, na tylko dla niego przeznaczonych elementach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz