Współpraca

sobota, 12 marca 2016

Kącik przyrody i wzrost fasoli.

W zeszłym tygodniu, tematem wiodącym w naszej grupie były pierwsze oznaki wiosny. Z racji tego, że tęskno nam za odrobiną słoneczka i zieleni wokół, postanowiliśmy wiosnę nieco przyspieszyć   :)

Bo burzy mózgów, dotyczącej sposobów na wywołanie wiosny, dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania M. Kownackiej, pt.: "Jak dzieci wiosnę przyspieszyły". Okazało się, że pomysły boberków pokrywały się z tymi z opowiadania :)  Następnie przystąpiliśmy do pierwszego etapu naszej pracy- rozpoczęliśmy sadzenie cebuli.
 

Następnie, przybliżyliśmy sobie zjawisko rozwoju rośliny na przykładzie fasoli.
Ułożyliśmy historyjkę obrazkową przedstawiającą właśnie to zagadnienie. Porozmawialiśmy o tym, czego rośliny potrzebują do życia i jakie warunki musimy zapewnić, by fasola mogła wyrosnąć.
Następnie omówiliśmy budowę fasoli, po czym zabraliśmy się za sadzenie fasoli.

Odpowiednio opisane kubeczki z roślinami, umieściliśmy w kąciku przyrody, który tego dnia wzbogacił się też o inne sadzonki i kwiaty :)
W trakcie czasu wolnego, który dzieci zazwyczaj przeznaczają na zabawy dowolne, niektóre z boberków, nie mogąc się już doczekać efektów swojej pracy, przystąpiły do bacznej obserwacji sadzonek :)

Minął tydzień od sadzenia naszych roślinek i można zauważyć już spore efekty :)  Postanowiliśmy zebrać plony z naszego przedszkolnego ogródka i się w nich rozsmakować :D
Największą popularnością cieszył się słonecznik :) Gorczyca zaś, z racji tego, że była dość ostra, posłużyła jako przyprawa do obiadowej zupy :)8 komentarzy:

 1. Skąd obrazki wzrostu fasoli ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nauczycielka Szkoły Podstawowej, aktualny numer :)

   Usuń
 2. Ale super! A dzieciaki jakie zainteresowane. Świetny pomysł

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Poszukuję opowiadania Jak dzieci wiosnę przyspieszyły. Czy mogłaby mi pani udostępnić jego treść lub podać źródło? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proszę o wiadomość mailową lub na fb, to prześlę Pani opowiadanie :)

   Usuń